Velký zisk nebo dlouhodobá obsazenost? Rozmyslete si, co od pronájmu chcete

Ještě předtím, než zveřejníte inzerát na pronájem svého bytu nebo domu, uvařte si hrnek kávy nebo čaje, sedněte si v klidu do oblíbeného křesla a dobře si promyslete, co vlastně od pronájmu své nemovitosti chcete. Čekáte co nejvyšší zisky, anebo byste rádi pronajali nemovitost dlouhodobě i za cenu menšího příjmu? Až vám začne po zveřejnění inzerátu vyzvánět telefon, bude na přemýšlení o tom, co od pronájmu čekáte, už dávno pozdě.

Zodpovězte si základní otázky

V rámci úvodních úvah určitě nevynechávejte následující otázky: preferujete nájemníka z řad svých kamarádů a známých nebo cizího? Raději byste ve svém bytě nechali bydlet rodinu s dětmi nebo zahraničního studenta? A co třeba sportovec nebo vrcholový manažer? Jde vám o dlouhodobý pronájem s menším ziskem, anebo je naopak vidina co nejvyššího výdělku z nemovitosti klíčová?

Kamarádův kamarád

Na první pohled nejideálnější varianta. Rozhodíte sítě v okruhu svých známých a pro váš byt nebo dům do pár dnů najdete nového nájemníka. Procházka růžovou realitní zahradou se ale rozplyne ve chvíli, kdy takový nájemník začne "ze známosti" přicházet s prosbami, se kterými jste nepočítali: snížení vratné kauce, odložení splátky nájmu, zajištění drobných oprav a spousty dalších, které vás budou stát nejen čas, ale hlavně peníze.

Pokud situace eskaluje do fáze, kdy už nezbývá, než si nepříjemnosti vyříkat, můžeme vám zaručit, že takové jednání bude v okruhu známých daleko méně příjemné, než s nájemníkem, ke kterému nemáte žádnou vazbu. Stejně tak ošidná je i výpověď nájemní smlouvy, která se přátelům vašich přátel nepodává zrovna snadno. Společný okruh známých s vaším nájemníkem má ale i svoje výhody. Nestává se totiž často, že by nájemník nezaplatil třeba nájem.

Nejstabilnější skupina? Mladé rodiny

Chcete-li od nájmu hlavně jistotu a dlouhodobější pronájem, vsaďte na rodiny. Jsou pravděpodobně nejstabilnější nájemní skupinou. Rodina nemá tendence se tak často stěhovat, má obvykle pravidelný příjmy a navíc to nejsou extrémně nároční nájemníci. Co ale bude hatit plány na zvyšování příjmu z vaší nemovitosti je fakt, že v případě pronájmu rodinám není tak jednoduché zvyšovat nájem, protože s ohledem na pevně daný rodinný rozpočet hrozí, že se nájemníci odstěhují do pronájmu s pro ně přijatelnými náklady.

Vyšší zisky? Zahraniční studenti a manažeři

Pokud vnímáte pronájem vaší nemovitosti zejména jako prostředek k získání vyššího zisku, upřednostněte mezi zájemci o prohlídku zahraniční studenty, anebo zájemce na manažerských pozicích (k situaci nájemníka se dostanete přes pár jednoduchých otázek - máme pro vás připravený i článek se soupisem těch nejtrefnějších).

Zahraniční studenti a manažeři ale mají často vyšší nároky na vybavení nemovitosti, očekávají postel s matrací, povlečení, skříně s úložnými prostory, vybavenou kuchyňskou linku, jídelní stůl, židli, pohovku a celkově spíše nastavení, které jim umožní přijít, "položit kufry" a bydlet. Tahle skupina nájemníků se nejčastěji stěhuje do kompletně vybaveného bytu, a proto můžete čekat ochotné zaplacení vyššího nájemného i kauce.

Že to zní přímo ideálně? Zamyslete se ještě nad tím, jestli je vaše nemovitost v lokalitě, kterou zájemci o pronájem z této skupiny hledají. Obecně to bývá centrum města, zahraniční studenti navíc preferují lokality, kde jsou ubytovaní jejich vrstevníci, se kterými tráví volný čas. Samozřejmě se ohlíží i na blízkost školy, kde studují. Manažeři oproti tomu upřednostní kompletní vybavení a "pohodlnou" lokalitu v centru dění.

Pokud byt vybavíte, abyste zvýšili šance na pronájem této cílové skupině, pamatujte na to, že se vystavujete vyššímu riziku opotřebení vašeho vybavení, což odečítá zisk z vaší investice.

Vlastníte nemovitost a radši byste se o těchto otázkách s někým poradili? Rádi se s vámi na všechno mrkneme. Pomůžeme vám dostat se do cíle, který je hlavní myšlenkou naší práce - abyste vlastnili, užívali benefity, ale neřešili kupu starostí, které se ke správě vlastněné nemovitosti vážou. 

Domluvte si osobní schůzku.

Ing. Petr Čírtek

+420 723 473 357
cirtek@svobodapartneri.cz