Co je to ten ATELIÉR

02.05.2018

Rádi byste si pořídili nemovitost pro vlastní bydlení nebo na investici? Zaujala Vás nabídka ateliéru, ale co to vlastně ten ateliér je? Od standardní bytové jednotky je často k nerozeznání, víte, jaké má výhody a nevýhody?

Co je to ATELIÉR?

Ateliéry a studia jsou nebytové prostory, které nelze, dle stavebního zákona, zkolaudovat, jako klasický byt. Nejčastějším důvodem jsou nevyhovující stavební, nebo hygienické normy, mezi které patří například oslunění (nedostatek denního světla), hlukové limity, nedostatečná výška stropu, problémy s větráním atd. Velmi často se s tímto typem jednotky setkáte u novostaveb či suterénních bytů.

Je to byt nebo ateliér?

Každá bytová i nebytová jednotka disponuje unikátním Listem vlastnictví. Ten získáte návštěvou katastru nemovitostí, nebo online na www.nahlizenidokn.cuzk.cz. Na konkrétním listu vlastnictví v informaci "Způsob využití" je uvedeno byt, nebo ateliér.

Jaké výhody má koupě ateliéru?

Zásadní argument pro koupi ateliéru je nižší cena než u klasické bytové jednotky. Oproti tomu výše ceny za pronájem je totožná, tudíž příjem z investice je mnohem zajímavější. Je třeba si ale uvědomit, že prostory nebyly zkolaudovány z důvodu nevyhovujících norem pro trvalé bydlení.

Další výhoda může nastat, pokud o koupi uvažujete jako právnická osoba. Na rozdíl od standardní, bytové jednotky, kde je daň z přidané hodnoty 15%, u ateliéru můžete uplatnit odečet ve výši 21%.

Jaké nevýhody má ateliér?

Hlavní nevýhodou je nemožnost přihlášení trvalého bydliště v ateliéru. Legislativa nedovoluje trvalé bydlení v nebytovém prostoru. To můžete mít pouze v objektu určeném pro bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci.

Další nevýhodou je nížší likvidita této nemovitosti. Na ateliér se nehledají kupci tak snadno. Pokud budete chtít svou nemovitost v budoucnu prodat, můžete se setkat s nedostatkem zájemců.

Můžu ateliér dlouhodobě pronajímat?

Velmi často nepoznáte rozdíl mezi klasickou bytovou jednotkou a ateliérem. Pokud je ateliér dobře dispozičně řešen a vybaven, určitě ho pronajmete. Liší se pouze nájemní smlouva, která musí obsahovat konkrétní specifikace.

Můžu ateliér financovat klasickým hypotečním úvěrem?

Vybrané banky v České republice nabízí možnost financování ateliéru hypotečním úvěrem. Je akceptován, jako klasická zástava oproti vyplacení úvěru. Proces schválení úvěru je totožný s procesem koupě klasické bytové jednotky. 


Domluvte si osobní schůzku.

Ing. Petr Čírtek

+420 723 473 357
cirtek@svobodapartneri.cz