5 největších chyb při prodeji nemovitosti

10.03.2017

Pochybení, kterých se majitelé nemovitostí dopouštějí při jejich prodeji, se stále opakují. V následném přehledu přiblížím, na co je důležité si dávat pozor, abyste nepřišli o peníze.

1) Špatně nastavená cena

Ze všech chyb, kterých se můžete dopustit, je tato nejzávažnější, protože Vás připraví o nejvíce peněz. Pokud budete vaši nemovitost prodávat příliš levně, zbytečně se tak připravíte o výdělek. O peníze můžete ale přijít i v případě, že cenu nastavíte příliš vysokou. Každý chce za svůj majetek získat maximální cenu, pokud ji ale na začátku nadsadíte příliš, zájemce tím odradíte. Následné postupné zlevňování není také příliš taktické. Každá sleva, zvláště pak u nemovitostí, vyvoláná podezření. Čím více a déle jsou slevy realizovány, tím více hrozí nebezpečí, že nemovitost nakonec neprodáte ani za takovou cenu, jaká by byla, kdyby se od začátku nastavila správně. Je nutné říci, že mírné navýšení prodejní ceny je přirozenou součástí prodejní strategie. Získáváte tak prostor pro vyjednávání a snížení ceny v případě, že je zájemce ochoten zaplatit ihned a v hotovosti.

Stanovení správné ceny vyžaduje informace a zkušenosti. Pokud jich nemáte dostatek, stanovte cenu s realitním makléřem.

2) Špatně připravená nemovitost

Kupující posuzují nemovitost zejména podle prvního dojmu. Objekt si emočně zařadí a podle toho se rozhodují, zda o ni mají zájem či jsou ochotni zaplatit stanovenou cenu. Zanedbaný, neuklizený byt přímo vybízí, aby požádali o slevu. Z vlastní praxe vím, že emoce, první dojem a celková atmosféra, nemovitosti prodávají. Zájemce si musí sám představit, že právě zde chce bydlet. Samotná příprava domu či bytu není nijak složitá a nákladná, stačí pár základních triků. Nejdůležitější je samozřejmě perfektní úklid. Můžete nově vymalovat některé zdi či vyklidit veškeré nepotřebné harampádí. Příjemný pocit navodí také vyvětrání místností, rozsvícení lampiček nebo zapálená svíčka. Cílem je dosáhnout toho, aby vaše nemovitost působila prostorně, čistě, úhledně a atraktivně.

3) Chybná prezentace

Osobně se domnívám se, že perfektní prezentace nemovitosti je cesta k úspěšnému prodeji. Základem úspěchu jsou fotografie, vytvořený půdorys a věcný obsah doprovodného textu. V dnešní době by u prezentace neměla chybět také videoprohlídka. Pokud svěříte prodej své nemovitosti kvalitní, realitní kanceláři, měla by se o prezentaci postarat a zviditelnit nemovitost jak nejvíce lze. Není potřeba, aby ji inzerovali na 30 realitních serverech, bohatě stačí na 3 největších, které navštěvuje 99% kupujících. Důležitá je také další propagace nabídky na sociálních sítích, využívání interních databází, či spolupráce s dalšími realitními kancelářemi.

4) Více kanceláří prodává stejnou nemovitost

Pokud Vaši nemovitost prodává a inzeruje více realitních kanceláří, téměř nikdy to nepřinese nic dobrého. Inzerovaná cena se mnohdy liší, dálé také informace a popisky. K takto prezentované nemovitosti zájemce ztrácí důvěru. Vyvolává to také dojem, že první kancelář dlouho nemůže objekt prodat, proto majitel pověřil další, což v kupujících vzbuzuje podezření, že je něco špatně. Všechny realitní kanceláře mají obdobné možnosti. Inzerují na realitních serverech, médiích a disponují databázemi klientů. Je to především o lidech a jejich proaktivním přístupu k zákazníkům. Proto je potřeba vše zvážit a raději dát přednost jednomu partnerovi na smluvený čas.

5) Podcenění právních služeb

Nezajištění kvalitní, právní ochrany je další velice častá chyba. Převod nemovitosti je složitý proces, který vyžaduje vždy individuální přístup. Veškerou smluvní dokumentaci by měla vždy zajišťovat odborná advokátní kancelář. Smlouvy stažené z internetu či vyplněné přímo realitním makléřem bez právnického vzdělání Vám mohou způsobit nemalé komplikace a problémy. Pokud Vám někdo tvrdí, že převod nemovitosti je rutinní záležitost, očividně nemá s tímto procesem zkušenosti. Téměř vždy má klient specifické požadavky, ať už se jedná o vyplacení dlužné částky úvěru, či například navázání transakce na další koupi nemovitosti.

Kupujete nebo prodáváte nemovitost?

Domluvte si bezplatnou konzultaci.


Ing. Petr Čírtek

+420 723 473 357
cirtek@svobodapartneri.cz